نمایشگاه «هفت مجموعه‌عکس مستند» در تبریز

Booklet__Cover_Form

یکشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۴، نمایشگاه «هفت مجموعه‌عکس مستند؛ آثار منتخبی از دانشجویان رشته‌ی عکاسی دانشگاه پیام نور» در گالری مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن تبریز (ساعت ۱۷) افتتاح خواهد شد. 

ایده‌ی آغازین این نمایشگاه و ارائه‌ی جدیِ اثر از ۲ ترم قبل آغاز شد و در اواسط ترم پیشین، دانشجویان پروژه‌های مدنظر خود را انتخاب کرده و در جهت تکمیل آن گام برداشتند. انتخاب تنها یک‌سوم افراد از دانشجویان یک کلاس برای نمایش اثر، اگرچه شاید تصمیمی تیز و به‌هر‌حال سوءتفاهم‌زا تلقی شود، اما در راستای تلنگرهای پیشین بوده که در مبحث ارائه‌ی اثر در مقام یک عکاس هدف‌گرا، تعارف وساده‌انگاری، پوچ و بی‌معنا خواهد بود. 

عکاسان این نمایشگاه با هزینه‌ی شخصی خود کتابچه‌ی آثار را در فرصتی بسیار کوتاه منتشر کرده‌اند. اِی. دی. کولمن در جمله‌ای الهام‌بخش گفته بود «نمایشگاه برگزار می‌کنیم که از کتاب عکس‌ها رونمایی کنیم.» واقعیت اینکه برگزاری صرفِ یک نمایشگاه را در مقام قیاس، کم‌ارزش می‌دانم، چون عکس در فضای رسمی گالری چنان‌که باید مورد خوانش قرار نخواهد گرفت و مهم‌تر اینکه، مخاطبان آثار به تعدادی محدود (عموماً خود عکاسان و دوستانشان!) خلاصه خواهد شد. این قضیه با ایده‌آل‌های نمایش اثر، به‌خصوصی در حیطه‌ی عکاسی مستند، فاصله‌ی چشمگیر دارد. 

مراسم افتتاحیه و رونمایی از کتاب‌چه‌ی این نمایشگاه در ساعت ۱۷ روز یکشنبه، ۹ اسفندماه ۱۳۹۴ در گالری «سیب» مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن تبریز برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان ساکن تبریز می‌توانند تا تاریخ ۱۷ اسفند، همه‌روزه از ساعت ۱۰ تا ۲۰ عصر از نمایشگاه بازدید کنند.